Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida
Navigace: Obecná porada o nápravě /OPONA/ > DŮLEŽITÉ > Fyzik Janouch: Současné reformy povedou jen ke katastrofě

Fyzik Janouch: Současné reformy povedou jen ke katastrofě

Fyzik Janouch: Současné reformy povedou jen ke katastrofě

Praha - Jaderný fyzik, ředitel Nadace Charty 77, profesor František Janouch v rozhovoru pro Deník.

Autor:
Kateřina Perknerová

| Sdílet

Diskutovat (31) 23.9.2011 0:00 aktualizováno 23.9.2011 8:02

Jaderný fyzik a zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch.

Autor: DENÍK/Martin Divíšek

Povídání s Františkem Janouchem je po všech stránkách inspirativní. Je to moudrý muž, který snad nepromarnil ani jediný den ze svého profesního i občanského života. Ve čtvrtek v plné síle oslavil 80. narozeniny.

Jak se díváte na poslední úsek českých novodobých dějin, tedy období po listopadu 89?
Velmi kriticky. Myslím, že jsme propásli mnoho šancí. Bohužel jsme se však neměli kde učit, protože přechod od komunismu ke kapitalismu vlastně nikdo nevyzkoušel.

Co se nejvíc udělalo špatně?
Základní chyba byla v tom, že jsme nechali rozkrást národní majetek. V roce 1988 jsme neměli žádné dluhy, naopak jsme byli věřiteli, kdy nám Sovětský svaz, země Středního východu a Afriky dlužily desítky miliard dolarů. Měli jsme navíc rodinné stříbro, tj. patřila nám Škodovka, Tatra, plzeňské pivovary, hutě a doly v Ostravě… Prakticky celá země.

Myslíte, že stát si měl tohle stříbro ponechat, že by byl lepším hospodářem?
Ne, ale neměli jsme to nechat rozkrást.

Dalo se to tehdy vůbec právně podchytit?
Zřejmě ano. Slyšel jsem, že Rakušané, kteří měli jakousi zkušenost s přechodem od řízeného k tržnímu hospodářství, nám nabízeli pomocnou ruku. Měli jsme v urychleném parlamentním řízení přijmout zákony, které by umožnily postihnout ty nejbezostyšnější dravce a rodinné stříbro ochránit.

Od 90. let ale ve Vltavě uplynulo hodně vody, legislativní pravidla se zpřísnila. Přesto denně můžeme číst o krádežích gigantických rozměrů, jakými jsou armádní zakázky na Pandury či letadla CASA, sanace ekologických škod atd. Jak to?
Nevím. Existuje ruské přísloví Apetit prichodit vo vremja jedy, tedy S jídlem roste chuť. Někteří lidé se prostě rozežrali a všecko je jim málo.

KROUŽKOVAT SE MUSÍ DÁL

Předpokládám, že i proto jste loni stál u zrodu iniciativy Defenestrace 2010, která ponoukala voliče, aby kroužkováním vyprovodili ze sněmovny politiky důvěry nehodné. Oni to skutečně udělali, ale změnilo se něco?
Víte, jak dlouho trvalo vypěstování modré růže?

Ne.
Velice dlouho. Selekce se neprovede za jednu sezonu. I v budoucnu se bude muset kroužkovat, kroužkovat a kroužkovat. Spolu s Járou Cimrmanem promýšlíme akce do dalších voleb. Máte pravdu, že to na žádný velký úspěch dnes nevypadá, ale ukázala se velmi důležitá věc, že totiž lid, subjekt veškeré moci, může vyměnit skoro čtvrtinu parlamentu a tedy může mít vliv na uspořádání politických poměrů. A řečeno s Biblí, může bičem vypráskat nevěřící od chrámu. Šlo tedy o první krok, který znejistil politiky. Oni se sice otřepali, ale s dalšími volbami zase začnou být nervózní. Použitá metoda je z tohoto pohledu účinná.

Máte v současné vládní a koaliční reprezentaci nějaké favority, někoho, kdo vás jako státník, který myslí víc na blaho lidu než na svou kapsu, oslovuje?
Bohužel ne. Mluví se o boji s korupcí, ale neděje se nic. Když je ministr jedné vládní strany obviněn z korupce, musí odstoupit, ale přesto zůstává čelným představitelem té partaje, kde to jsme? Skoro se stydím za to, že jsem Čech.

VE ŠVÉDSKU BY SI NAŠI POLITICI ANI NEŠKRTLI

Vy jste dlouhá léta žil ve Švédsku, stále se tam vracíte. Bylo by v této zemi, kterou plno lidí středolevého zaměření vnímá jako vzor, myslitelné, aby obviněný politik zůstal nejdůležitějším mužem vládní strany, dokonce předsedou jejího poslaneckého klubu?
To je naprosto vyloučeno. Uvedu příklad. Před rokem dvěma hejtmanka z vládní strany pronesla na uzavřeném zasedání zastupitelstva úvahu, že by se mohla udělat pro nějakého super bohatého zájemce výjimka z přísných zákonů povolujících stavby blízko u moře. Prý by to bylo v zájmu rozvoje ostrova Gotlandu. Někdo si to nahrál, vyšlo to na veřejnost a ona během dne jen kvůli té úvaze musela opustit všechny funkce, její politická kariéra skončila.

Je to dáno tradicí, politickou vyspělostí Švédů?
Určitě. Švédové ústavně uzákonili svobodu tisku již v roce 1766. V 70. letech minulého století v této zemi seděla ve vládě a parlamentu třetina žen. Dnes už je to skoro šedesát procent. Švédsko je vnitřně emancipovaná země. První masové hnutí tam nebyly odbory ani feministky, ale akce proti alkoholu. Švédové si uvědomili, že se národ zpíjí, vodku, kterou se naučili vyrábět od Rusů, pili ke snídani i obědu, dávali ji dokonce dětem. Pak jim došlo, že to vede k degeneraci a zvládli to.

U nás se občas traduje, že ve Skandinávii panuje socialistický kapitalismus, kde lidé platí vysoké daně, ale stát jim za ně dává vynikající veřejné služby. Funguje to tak opravdu?
Tak to skutečně je. Když jsem v roce 1975 do Švédska přijel, daně byly příliš vysoké, lidé utíkali do ciziny. Pak se daňová zátěž snížila, ale daně jsou silně progresivní. A funguje to. Švédska se prakticky vůbec nedotkla poslední finanční krize, nemá žádný dluh, naopak má lehce přebytkový státní rozpočet a je tam vzorná sociální péče. Nedávno jsme navštívili jednu devadesátiletou českou emigrantku. Žije sama v třípokojovém bytě. Nejenže jí ho platí komuna, jak se říká místní správě, ale ještě třikrát denně za ní chodí sociální pracovník, přináší jí jídlo a stará se o její hygienu.

Čili vám se asi moc nelíbí zdravotní, sociální a daňové reformy z dílny Nečasovy vlády?
Hodně se mi to nelíbí a říkám si, že to může vést jenom ke katastrofě.

Ale její argumenty jsou jasné, musíme snížit zadlužení a šetřit všude, abychom nezbankrotovali jako Řecko.
Musí se šetřit, jistě. Stačilo by nepředražovat státní zakázky a nevyhazovat peníze. Řeknu vám příklad. Nadace Charty 77 koupila v roce 1992 z národní sbírky Lexellův gama nůž, který je instalován v nemocnici Na Homolce. Ponechali jsme si ho ve vlastnictví, což bylo moudré rozhodnutí. Fakt, že nadace zůstala jeho majitelem, nejméně dvakrát zabránil privatizaci Homolky. Před dvěma lety se nemocnice rozhodla koupit nový model a starý přístroj jsme si měli odvézt. Zjistil jsem, že bychom za jeho prodej utržili přes 800 tisíc euro. Nabídl jsem českému státu, že mu tyto peníze dám na nákup nového gama nože za podmínky, že nadace se stane pětinovým majitelem nového nože. Řekli, že nemají zájem. Tak vyhodili dvacet milionů korun. Zřejmě proto, aby s nemocnicí mohli nakládat po svém a menšinový vlastník jim v tom nemohl bránit. Logicky se ptám, co se pak asi děje u daleko větších věcí?

Kupříkladu ekotendru, emisních povolenek, armádních zakázek? A možná i v rámci vyrovnání s církvemi. Šušká se, kolik dravců už se chystá na správu miliard, které katolická církev od státu dostane. Jak vůbec vnímáte církevní restituce, na nichž se vláda dohodla?
Já jsem od narození ateista. Můj otec z církve vystoupil v 18 letech, protože církev žehnala rakousko-uherským zbraním. Jsem si vědom, že proti církvím bylo spácháno mnoho nepravostí, ale podle mne je lze odčinit jiným, morálním způsobem než desítkami či stovkami miliard korun. To je mi trochu proti srsti, nejde mi to dohromady s životem a učením Ježíše Krista.

TEMELÍN MÁME DOSTAVĚT MY A RUSOVÉ

Tématem dne se stalo dění kolem ČEZ. Jak vnímáte náhlou rezignaci jeho šéfa Martina Romana?
Jsem velmi rozpačitý. Domnívám se, že ČEZ jako firma s většinovou státní účastí má zajišťovat hlavně energetickou bezpečnost, častokrát jsem v té souvislosti psal o ČEZpečnosti. Nemá se zabývat různými spekulacemi a nákupem investic na Balkánu. Také nastavení systému odměn v ČEZ bylo nemorální. Snažil jsem se o tom přesvědčit premiéra Špidlu, ještě než byl Martin Roman generálním ředitelem a když opční program zdaleka nebyl tak velkolepý jako později. V roce 2007 jsem se dozvěděl, že příjem generálního ředitele ČEZu se blížil k miliardě...

Ve světě tomu tak není?
Absolutně ne. Kdyby se to stalo ve Švédsku, stát by si ve formě daní z takové částky vzal minimálně půlku.

Souhlasíte s premiérem Nečasem, že ČEZ by se nyní měl soustředit především na dostavbu dvou bloků Temelína?
Je to jedna z mála věcí, v nichž s premiérem plně souhlasím. Andrej Sacharov na můj popud napsal v roce 1977 stať Jaderná energie a svoboda Západu, kde vysvětloval, že naše ekonomická a politická svoboda jsou úzce spojeny s dostatkem energie.

Proč tedy Německo a Itálie jádro zavrhly?
Myslím, že je to naprosto chybné rozhodnutí. Budou doplácet na bláznivou fotovoltaickou politiku, která značně prodraží již i tak drahou elektřinu. Vezměte si, že ČEZ vyrábí v JE kilowatthodinu za méně než korunu. Jeden blok jaderné elektrárny produkuje elektřinu za osm miliard korun, prodejní cena výroby obou bloků je nejméně patnáct miliard. Kde jinde na takovou rychlou amortizaci narazíte? Vždyť Temelín stál „pouhých“ sto miliard…

Jste jaderný fyzik. Kdo by měl podle vás dostavět Temelín?
Škodovka, která vyrobila 24 jaderných bloků. Žádná země takové zkušenosti nemá.

Máte na mysli česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress?
Ano. Dukovany jsou jednou z nejbezpečnějších a nejlépe fungujících jaderných elektráren na světě. Tam se vychytaly všechny mouchy. A stavěli jsme to my ve spolupráci s Rusy. Taková zakázka na dva nebo čtyři bloky by byla obrovskou příležitostí pro náš průmysl. My máme zkušenosti, vynikající odborníky. Našim lidem by to dalo práci na šedesát, sedmdesát let. Uvědomují si naši politici, co by to znamenalo?

Jste tedy zajedno s Romanovým předchůdcem Jaroslavem Mílem, že by se měla zároveň spustit dostavba Temelína i rekonstrukce Dukovan?
V Dukovanech už došlo k rekonstrukci turbín a byl zvýšen výkon bloků. Pokud vím, bude zanedlouho dokončena záměna systému kontroly a řízení u všech čtyř bloků. Já jsem byl v době Černobylu kritický vůči sovětským jaderným elektrárnám, ale hlavně kvůli softwaru, tedy jejich ovládání. To už se ale dneska Rusové doučili, v Rusku jde ten vývoj velmi rychle. Neutroniku, výpočty reaktorů, uměli dobře. A „černobylské“ elektrárny začaly vyrábět, protože ruský průmysl nezvládal hlavně výrobu reaktorových nádob…

Petr Nečas uvedl, že by chtěl, aby po manažerech, kteří dnes řídí energetiku, ale zítra mohou vést síť módních butiků, vrátili do ČEZ skuteční energetici, kteří jsou profesionálové v oboru. Co tomu říkáte?
Jsem pro. Za vedení pana Romana ČEZ od požadavku na energetickou kvalifikaci hodně upustil. A ta tam za ředitele Hezoučkého byla na vysoké úrovni. Na kvalitních specialistech nelze šetřit, naopak se musejí pěstovat a hýčkat.

Před třemi a půl lety se vaše jméno skloňovalo i v souvislosti s prezidentskou volbou. Za necelé dva roky se bude vybírat nástupce Václava Klause. Kdo by podle vás měl být jeho nástupcem?
Když jsem viděl, jak to v roce 2008 dopadlo, trochu jsem litoval, že jsem to vzdal. Ale udělal jsem to kvůli svému věku. Myslel jsem si, že by tato země měla mít mladšího prezidenta. Podporoval jsem proto Jana Švejnara. Je to člověk vzdělaný a nezatížený místními korupcemi a pomluvami. Nevím, zda do toho půjde znovu. Klíčové asi je, zda bude přímá volba. Politikům by se měl strkat čumáček do loužičky, aby si uvědomili, že když něco občanům slíbili, musejí to splnit.

Kdyby byla přímá volba a profesor Švejnar by kandidoval, tak...
Tak má můj hlas zcela jistý.

KDO JE PROF. RNDr. FRANTIŠEK JANOUCH, CSc.

- Narodil se 22. září 1931v Lysé nad Labem.
- Vystudoval fyzikální fakultu Leningradské univerzity, disertaci obhájil na Moskevské univerzitě.
- Po návratu do Československa byl vedoucím oddělení teoretické jaderné fyziky v ÚJF v Řeži a docentem na MFF UK v Praze.
- Je zakládajícím členem Evropské fyzikální společnosti.
- V roce 1970 byl z politických důvodů vyhozen ze zaměstnání a bylo mu zakázáno přednášet na Karlově univerzitě. V roce 1974 mu bylo pod velkým mezinárodním tlakem umožněno přijmout nabídku profesury Švédské královské akademie věd.
- Přednášel na desítkách univerzit v mnoha zemích Evropy, USA a Asie.
- V roce 1975 byl zbaven čs. státního občanství
- Od roku 1979 je občanem Švédského království, v roce 1990 mu bylo čs. občanství navráceno.
- V roce 1978 ve Stockholmu založil Nadaci Charty 77, kterou vede až do současné doby.
- V roce 1992 byl československým velvyslancem a vedoucím čs. delegace na Helsinské následné schůzce
- V letech 1996-2000 zastupoval EU ve velkém mezinárodním vědecko-technologickém projektu v Kyjevě.
- Publikoval desítky vědeckých prací a několik set populárně vědeckých článků. Je autorem, spoluautorem či vydavatelem několika desítek knih, uveřejněných v mnoha zemích.
- Je ženatý s dcerou akademika Arnošta Kolmana, radiační bioložkou doc. Adou Kolmanovou s níž má dceru a syna.
- Jeho dcera Kateřina je úspěšná švédská spisovatelka. Janouch má čtyři vnuky a jednu vnučku.

 

 

Soubory ke stažení

OznačeníVelikostDatum
Fyzik Janouch.docx80,3 kB04.11.2011 18:33
 
© opona2009.zacit.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist