Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.
Navigace: Obecná porada o nápravě /OPONA/ > V. HAVEL ,V. KLAUS > Všichni to víme-ona jediná o tom mluví....

Všichni to víme-ona jediná o tom mluví....

Rychlost.cz - poptávka připojení

 Odsouzená policistka se lékaři pochlubila, že si koupila prezidentskou milost

Prezident Václav Klaus a jeho poradci údajně přijali několikamiliónový úplatek za udělení milosti policistce odsouzené za korupci na cizinecké policii. Podle časopisu Respekt se rozhodl podat svědectví psychiatr, který policistku vyšetřoval. Žena se mu prý sama v nemocnici svěřila. A nebyl jediným, komu o své kauze expolicistka vyprávěla.
Zvětšit obrázek

 
Radka Kadlecová byla v roce 2009 pravomocně odsouzena za to, že od roku 2007 brala u cizinecké policie v Karlových Varech úplatky. Za každé povolení žádosti o pobyt měla brát od Rusů a Vietnamců od deseti do dvaceti tisíc korun. Krajský soud v Plzni jí vyměřil dva roky nepodmíněně. [celá zpráva]

Sedm týdnů po rozsudku měla Kadlecová v červnu roku 2009 nastoupit výkon trestu, ale situaci psychicky nezvládla, načež byla s depresemi hospitalizována na psychiatrické klinice v Ostrově, popsal Respekt. Po dvoutýdenním pobytu v nemocnici se rozhodla zažádat o prezidentskou milost. Podklady pro hradní kancelář měl vypracovávat její strýc, zámožný ostrovský podnikatel Alfréd Fajkoš.

V září získala Kadlecová u soudu odklad nástupu trestu a vrátila se na ostrovskou psychiatrii. Respekt dále cituje z přijímací zprávy, kterou má k dispozici a kde kromě anamnézy stojí: „Odsouzena za přijímání úplatků, které jí byly nabízeny v jejím zaměstnání u cizinecké policie, sua sponte (z vlastního podnětu - pozn. red.) uvádí, že pro ni je už ‚zakoupena milost‘ u prezidenta republiky, na cílený dotaz potvrzuje, že úplatky přijali taky poradci prezidenta (na trestný čin úplatkářství se nevztahuje ohlašovací povinnost lékaře, informace podléhá lékařskému tajemství)“.
Mělo jít o milióny

Kadlecovou přijímal a zprávu vypracoval tehdejší primář psychiatrie Martin Konečný. Po konzultaci s právníkem se rozhodl informace z přijímací zprávy potvrdit. „Sama od sebe uváděla, že pro ni byla zakoupena milost a byl zaplacen několikamiliónový úplatek prezidentovi a jeho poradcům,“ sdělil časopisu Konečný.

Podle něj mu informaci potvrdil i zhruba padesátiletý muž, který Kadlecovou doprovázel. Podle Respektu by se mohlo jednat právě o Fajkoše. Konečný také popsal, že Kadlecovou přijal na základě žádosti ředitele nemocnice Jiřího Tichého, což nebylo zcela běžné. Tichý připustil, že Fajkoše zná a že mu mohl prokázat službu. Podle něj se „významnější lidé“ obvykle obracejí přímo na ředitele nemocnice a chtějí schůzku přímo s primářem.

Ještě téhož roku v půli listopadu dostala Kadlecová prezidentskou milost. Jedním důvodem měl být špatný psychický stav odsouzené. Ale její vyšetřující lékař Konečný tvrdí, že s ním nikdo z Hradu její stav nekonzultoval. Kancelář milost zdůvodnila také zárukami „mnoha žadatelů včetně starosty z místa bydliště“. Jenže starosta Chýše na Karlovarsku Miroslav Dorňák o žádných zárukách nic nevěděl, prý jen poslal dopis s prosbou o shovívavost.
Svěřila se i starostovi

Dorňák Respektu sdělil, že chtěl dopisem dát najevo, že by si žena zasloužila druhou šanci. Po chvíli váhání dodal: „Potkal jsem ji pár měsíců poté, co dostala tu milost. Optal jsem se, jak se má, a ona mi během rozhovoru řekla, že dopis byla jenom formalita. Milost byla zaplacená, potřebovali pouze naoko něco mít v ruce. Cítil jsem se podvedený,“ doznal Dorňák.

Konečný se nakonec rozhodl případ nahlásit policii, jelikož zjistil, že se změnil trestní řád a že podezření z korupce již lékařskému tajemství nepodléhá. Respekt píše, že se jedná o první svědectví o úplatcích na Hradě. Podezřelých případů se podle něj objevilo několik, ale mohla o nich pouze spekulovat média.

Hrad se vůči nařčením kategoricky ohradil. „Musím kategoricky vyloučit, že by k podobnému jednání vůbec mohlo dojít. Systém pro posuzování žádostí o udělení milosti prezidenta republiky jakoukoli možnost zneužití vylučuje,“ sdělil týdeníku mluvčí Hradu Radim Ochvat.
Policistka: Částka? Bylo to asi dost

Respekt se uchýlil i k provokaci, redaktorka se vydávala za matku odsouzeného mladíka a vyptávala se Kadlecové, jak si opatřit na Hradě milost. Nic netušící Kadlecová sdělila domnělé zoufalé matce, že milost zařizoval strýc a od důležitých informací se držel stranou.
Nemám tušení, kolik to bylo. Vím, že asi dost.
Radka Kadlecová

„Myslím, že se o tom nebude chtít bavit. Že se bude bát a bude chránit lidi, kteří to zařizovali,“ řekla Kadlecová novinářce, která si výpověď nahrávala.

„Já vám ani neřeknu tu částku. Nechtěli mi ji tehdy sdělit, abych se tím vůbec nezaobírala. Nemám tušení, kolik to bylo. Vím, že asi dost,“ uvedla Kadlecová nevědomky na záznam.

Podobně byl konfrontován také její strýc Fajkoš. Byl ovšem opatrný a neodhalil novinářům nic nového, přesto je ale utvrdil v přesvědčení, že ke korupci došlo, jelikož se ji za celou dobu ani nepokoušel vyvrátit.

Oficiálně pak oba aktéři odmítli jakékoli úplatkařství, podle nich je zápis v lékařském protokolu lživý a nechtějí se o věci dále bavit.

Zdroj:  http://www.novinky.cz/domaci/247625-odsouzena-policistka-se-lekari-pochlubila-ze-si-koupila-prezidentskou-milost.html

 

 
© opona2009.zacit.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma
počítadlo toplist